FREN TESTİ

FREN TESTİ

FREN TESTİ

Araç Fren Testi

Fren; bir aracın, otobüs, otomobil vb. gibi bir taşıtın hızını yavaşlatmaya, kesmeye ya da gerekli durumlarda onu durdurmaya yaramaktadır. Sözcük anlamının dışında bizleri hayata ve yola bağlamaktadır.

Araçta ayağı gazdan çekerek yavaşlamanın dışında acil durumlarda aracın durmasına yardımcı olan tek sistem olduğu için fren testi yaptırmak önemlidir. Yoksa sistemde meydana gelen en ufak hata, araç, yolcu ve sürücü için hatta karşısına çıkan diğer araç ve yayalar için de büyük tehlikeler içermektedir. Araç frenlerinde herhangi bir problem olup olmadığını anlamak için fren ve el freni testi nasıl yapılır? Fren bakımı ne zaman yapılır? Araç fren bakımı nasıl yapılır? Kontrolü ve sağlıklı araç kullanımı için lazım olan en önemli özellik hiç şüphesiz fren sistemidir.

Temelde fren sisteminde bulunan bütün bileşenlerin, ayarları ve aksamı tamamıyla kontrol edildiği, onarıldığı ve gerekli durumlarda aksamın ve ayarların tamamının kontrol edildiği, düzeltildiği ve gerekli durumlarda değişikliklerin gerçekleştirildiği bu kontrol, dönemsel bakımlarda yapılmaktadır. Peki, fren ve el freni testi nasıl yapılır? Fren testinde nelere bakılır? Sistemdeki müsamaha gösterilemez en ufak hatanın araç ve sürücü açısından çok ciddi sonuçlar oluşturacağı düşünüldüğünde önemi bir kat daha artmaktadır.

Fren ve El Freni Testi Nasıl Yapılır?

Fren ve el freni testi, sadece uzman teknik hizmet yerlerindeki fren test cihazı rampasında gerçekleştirilebiliyor. Zemin üzerinde bulunan yer alan rulo disklerden meydana gelen bu sistemde fren testi yapılacak araç diskler üzerine yerleştirilerek, uzman ve deneyimli kişiler tarafından bulunduğu yerde kullanılarak sonuçlar öğreniliyor.

Balata ve disklerdeki bozukluklar, fren tutuşu, el freninin durumu, lastiklerin durumu, sağa sola sapma vb. pek çok durumun denetimi bu cihaz üzerinde gerçekleştiriliyor. Ölçümler dijital olarak yapılıyor ve kontrol ediliyor. Tüm bu problemleri veya karşımız çıkabilecek sorunları önlemek için fren ve el freni testi nasıl yapılır? soruna cevap verildi. Peki, fren testi yapıldıktan sonra araç fren bakımı nasıl yapılır? Araç fren bakımı ne zaman yapılır? Fren mesafesini neler etkiler?

Araç Fren Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlarda kesinlikle bulunması gereken aksanların başında fren mekanizması yer almaktadır. Fren mekanizmasının diğer bütün aksanlar gibi bakıma ihtiyacı vardır. Zamanla, kullanım sebebiyle eskiyen, yıpranan, kullanım ömrü azalan veya ömrü biten fren aksamı parçalarını yenilemek lazımdır.

Fren Balataları Değişim Sıklığı: Aslında balata değiştirilmesi için belirli bir zaman aralığından bahsedilemez. Çünkü her aracın özellikleri, sürücünün kullanım alışkanlıkları, kullanıldığı yol şartları vb. etkenlerin değişik olması sebebiyle balata değiştirilmesi için herhangi bir zaman aralığı verilmez. Fakat yapılması gereken şey devamlı fren balatalarının denetlenmesidir. Sürücüler kendileri kontrol ettiğinde gözden bazı hatalar kaçabilir. O yüzden işin uzmanları tarafından fren balatalarının kontrol edilmesi halinde herhangi bir arıza meydana gelmeden önce tespit edilir.

Fren Hidroliği Yenilenmesi: Fren hidroliği yenilenme süresini araç üreticileri 2-4 sene arasında uygun olduğunu söyleseler de uzmanlar fren hidroliğinin her sene değiştirilmesi gerektiğini söylemektedirler. Ayrıca hidrolik değişikliği de kesinlikle uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Sebebi ise aracın zarar görmemesi ve araç güvenliğinin tehlikeye sokulmamasıdır.

Fren Mesafesinin Uzaması: Çeşitli nedenlerle fren mesafesi artabilmektedir.

Lastik dişlerindeki derinliğin azalması ve aşınmayla bağlantılı olarak tekerleklerin yol tutuşu azalabilmekte.

Fren mesafesini etkileyen faktör ise lastik havasıdır.

Balataların yıpranması, eskimesi veya bitmesi halinde de fren mesafesi uzar.

İlk önce debriyaja sonra frene basmak mesafeyi uzatmaktadır. Fren ve debriyaja aynı anda basılması fren mesafesini kısaltmaktadır.

Mevsime uygun lastik seçilmemesi.

araç fren bakımı, araç fren testi, fren testi, fren testi şaşmaz, şaşmaz oto test merkezi, şaşmaz oto ekspertiz, ankara oto ekspertiz fiyatları
whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)