Fren sistemi kontrolü nasıl yapılır?

Fren sistemi kontrolü nasıl yapılır?

Fren sistemi kontrolü nasıl yapılır?

Fren balata kontrolü, fren disk kontrolü, fren hidroliği ve bağlantıların kontrolü, elektroniksel kontroller fren sistemi kontrolü arasında yer alan maddeler ve başlıklardır.

Fren ve süspansiyon kontrolü, fren balata kontrolünde frene basınca ses geliyor ise arızası balatanın yüzeyinin bittiğini balata papucunun artık diskte sürtünmeye başladığı anlamına gelmektedir.

Fren hidroliği kontrolü ise, frenlerinizin çok çabuk şiştiğini görür ve yumuşaklık başladığını hissederek kontrol etme gereksinimi duyarsınız. Isı değişimine uğradıkları zaman meydana gelir. Fren hidroliği seviyesi de düzenli kontrol edilmelidir. Aynı zaman da değiştirilmesi de dikkat ve özen isteyen bir konudur.

Fren Kontrolü Nasıl Yapılır?

Fren sistemi otomobillerdeki en önemli kısımlardan bir tanesidir. Bu nedenle fren üreticileri her yıl yaptıkları yenilikler ile fren sistemlerini geliştirmekte ve araçların daha güvenli durmasını sağlamaktadırlar. Ayrıca yeni teknolojiler sayesinde frenleme esnasında araç kontrolünü kaybetmez ve aracınızın güvenli bir şekilde durmasını sağlarsınız. Bu nedenle sahip olduğunuz araçların frenlerini düzenli aralıklarla kontrol ettirmeniz gerekiyor. Fren testi yapan firmalar sayesinde araçlarınızın frenlerini kontrol ettirebilir ve herhangi bir sorunda bunların çözülmesini sağlayabilirsiniz. Fren kontrolü nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımlara bakabilirsiniz.

Fren Kontrol Aşamaları

Frenlerin kontrolünde fren balataları, fren diski, fren hidroliği ve bağlantıları, elektronik parçaların kontrolü yapılır. Bu parçaların herhangi birinde bir sorun tespit edilirse arızalı parçaların onarımı gerçekleştirilir.

Fren balata kontrolü; Günümüzde hemen her araçta frenlerde balata bulunmaktadır. Eğer frene bastığınız zaman ses geliyorsa bu fren balatalarınızın bittiğine işaret etmektedir. Bu durumda fren balatalarının değiştirilmesi gerekir. Aksi durumda biten balatalar disklere zarar vermeye başlayacaktır. Bu da aracınıza zarar verecek ve frenlerin düzgün çalışmamasına neden olacaktır.

Kaliper kontrolü; Kaliper balataların diske baskı uygulamasını sağlar. Kaliper pistonlarının arasında zamanla biriken su pistonların paslanmasına neden olur. Frene basıldıktan sonra sıkışan piston pastan dolayı geri gelmeyebilir. Bu da aracın zorlanmasına ve balataların aşırı ısınmasına neden olmaktadır.

Fren hortum kontrolü; fren hortumlarında bazı durumlarda aşırı hasar bulunabiliyor. Fren testi yapan firmalar uzman ekipleri sayesinde bu sorunları kolayca tespit ederek sorunu ortadan kaldırabilirler. Kimi zaman hortumlarda meydana gelebilecek en ufak bir sorun frenlerin çalışmamasına neden olabilir.

Fren hidroliği kontrolü; Fren sisteminin en önemli parçası hidroliktir. Aşırı ısı değişimlerinde hidrolik sıvı içerisinde zamanla nem oluşabilir. Bu da frenlerin şişmesine neden olmaktadır. Frenleme esnasında direk lastiklere kuvvet uygulandığı için frenlerde meydana gelecek şişme frenlemenin zor yapılmasına neden olacaktır. Kontroller sonrasında gerekirse fren hidroliğinin değiştirilmesi gerekebilir.

Fren elektronik parça kontrolü; Son olarak fren kontrolü nasıl yapılır kısmında frenlerin elektronik parçaları kontrol edilir. Özellikle fren devresi içerisinde yer alan ABS devresi kontrol edilir. Beyin, motor ya da sensörlerde meydana gelebilecek olası bir arıza fren testi yapan firmalar tarafından tespit edilebilmektedir. Tespit sonucunda arızalı parçalar değiştirilir.

Araçların fren kontrolü tüm bu aşamalar sonrasında kontrol edilmiş olunur. Yapılan kontrollerin uzman firmalar ve personeller tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda fren sisteminde meydana gelebilecek en ufak hasarlar bile gözden kaçabilir. Zamanla büyüyecek olan bu sorunlar daha büyük sorunları beraberinde getirecektir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için uzman firmaları tercih etmelisiniz. Fren kontrolü nasıl yapılır diye yapacağınız araştırmalar ile kontroller hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca servisimizde bulunan uzman ekiplerimiz araçlarınızın fren sistemini dijital cihazlar ile gerçekleştirecek ve var olan sorunların çözümünde sizlere yardımcı olacaklardır.

whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)