Egzoz Neden Siyah Duman Atar?

Egzoz Neden Siyah Duman Atar?

Egzoz Neden Siyah Duman Atar?

Motorlu araçların hava kirliliği yaratmasında akla ilk gelen egzoz dumanıdır. Fakat bu sadece hava kirliliğine neden olmuyor, egzoz rengi siyah ve ağır olan araçlar motorun durumu hakkında da bilgi veriyor. Egzoz salınımı yani emisyon değeri ölçümleri, aracın özelliğine göre normal seviyede olmalıdır. Egzoz gazı beyaz ve saydam bir renkte olup görünmemelidir.

Çıkış sesi ve çıkan dumanın normalden farklı olması motorun ya da motor sisteminde bir olumsuzluk olduğuna işarettir. Egzoz rengi duman atma sorunu iyi takip edilmeli ve çevreye zarar vermeden gerekli bakım yapılmalıdır. Egzoz dumanı kontrolü düzenli ve yasal çerçevede yetkili servislere ya da firmalara yaptırılmalıdır.

Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar?

Kimi durumlarda egzoz dumanı kontrolü egzozdan siyah duman çıkması yüzünden olabilir. Motorun yanma odası yakıtın yandığı ve sistemin devreye girdiği ana merkezdir. Yeteri kadar yakıt alınsa bile yeterince hava girişi olmuyorsa egzoz dumanı siyah renk alır. Dolayısıyla egzozdan siyah duman çıkmasının sebeplerinin başında yakıt sistemi ve araca konulan yakıtın kalitesi ile doğru bir orantı içindedir.

Genel olarak bir motor yakıt sistemi sorunu anlamına gelen bu renk araç içi bakım ve yeniden araç hava kanalarının temizlenmesi ile ortadan kalkabilir. Siyah duman, yakıt geri dönüş hattında tıkanıklık ve enjektör tamamlayıcı parçalar da sorun yaşamasının habercisi de olabilir. Ancak her iki durumda da motor bakımı yapılmalıdır.

Bunların dışında aracın, sızdırma ve damlama ile silindir ya da supap sisteminde oluşan kuruma veya çatlamada problemler oluşturabilmektedir. Bütün ihtimallere karşı motorun enjeksiyon sistemi karbon salınımı ve iç bakım temizliğinin yapılması zorunludur.

Egzoz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Aracın bir motorlu araç olduğunu ve zamanla değerlerinin bozulacağını bilmelidir. Aracın karbon salını ve motorun doğru çalışması birbiri ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla, egzoz muayenesini yaptırılmalı ve araç da meydana gelebilecek diğer arızalarında önüne geçilmelidir. Araç periyodik bakımları ile birlikte egzoz muayenesini de geciktirmeden ve süresi geldiğinde yapılması maddi ve manevi birçok olumsuzluk ve kazanında önüne geçecektir.

Aracınızın güncel durumunu ve araç iç kısımda oluşan bir arızanın ortaya çıkmasına engel olabilir. Fark edilmeden çok önemli zararlar ve kayıplar yaşanabilir. Egzoz dumanı kontrolü yasal olarak kanuni dönemlerde yapılması zorunlu uygulamalardır. O nedenle araç egzoz dumanında farklı bir renk veya ses geliyorsa bu süre beklenmeden yapılmalıdır. İnsan sağlığına ve havaya büyük zarar veren egzoz dumanı kontrolü  yasal değerlerde olmalıdır!

whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)