Beygir Gücü Tespiti Yapmak

Beygir Gücü Tespiti Yapmak

Beygir Gücü Tespiti Yapmak

Aracın motor kısmı, neredeyse diğer bütün parçalardan önemlidir. Çünkü motor çalışmazsa aracın çalışma ihtimali yoktur. Buna karşı titiz davranan sürücüler ve sürücü adayları, beygir gücü ve tork nedir?motor testleri ve yapılma sebepleri nedir gibi sorulara cevap ararlar. Biz de bu makalede beygir gücü ve tork nedir?motor testleri ve yapılma sebepleri nedir gibi çeşitli soruları cevaplıyor olacağız. Böylece sizler de aklınızda takılan ancak kime soracağınızı bilemediğiniz bütün soruların cevaplarını almış olacaksınız.

Öncelikle beygir gücünden ve torkdan, ayrıca bunların ne olduklarından bahsedeceğiz. Sonra da motor testlerinin önemi ve yapılma sebeplerini ele alacağız.. Siz de makalemizin devamını okuyarak bu konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Beygir Gücü ve Tork Nedir, Ne İşe Yarar?

Beygir gücü, ingilizcede Horse Power sözcükleri ile ifade edilir ve bu nedenle kısaltması HPdir. Beygir gücü bir motorlu taşıtın performansı hakkında bilgi vermeye yarar. Bu nedenle de motorlu taşıtların fiyatlarında çok büyük etkisi vardır. HP veya beygir gücü, en basit hali ile, motorun belirli bir süre içinde üretebildiği gücü sembolize etmeye yarar.

Tork ise döndürme kuvveti anlamına gelmektedir. Yani, aracın motorunda bulunan krank milinin altmış saniye içerisinde gerçekleştirdiği dönüş sayısıdır. Tork, aracın çekiş gücünü ve hızını belirlemeye yarar. Tork sayesinde çarkların dönme kuvveti itme kuvvetine dönüşür. Aracın hareketi ise bu şekilde sağlanır. Tork ve beygir gücü arasındaki temel fark, budur.

Tork Gücü ve Beygir Gücünü Birbirinden Ayıran Diğer Unsurlar

Beygir gücü tamamen motor ile alakalıdır. Bunun aksine tork gücü aracın çekiş kuvvetinde çok büyük bir rol oynar. Birinin çekiş gücü, diğerinin ise aracın hızı ile ilgili olması, bu iki unsuru birbirlerinden ayırır.

Motorlarda Test Yapılma Sebepleri Nelerdir?

Önceden beygir gücü ve tork nedir?motor testleri ve yapılma sebepleri nelerdir konularına değineceğimizi söylemiştik. Sıra motorların test edilme sebeplerine geldi. Motorlar her aracın olmazsa olmaz parçaları oldukları için bakımları önemlidir. Gerekli bakım yapılmayınca araç kullanılmaz hale gelebilmesi, motorun test edilmesinin en temel sebeplerinden bir tanesidir.

Testlerin bazı durumlarda farklı amaçlara yönelik olarak da yapılması mümkündür. Örneğin aracınızın periyodik kontrollerini yaptırmak. Aracınız, her periyodik kontrolden geçtiğinde motoru da test edilmiş olur. Bazı durumlarda motordan gelen sesler olması yüzünden araç motorunun kontrole sokulması gerekebilir. Eğer motorunuz çok eskiyse değiştirilir. Ancak tamir edilebilir bir arızası olduğu zaman arızanın ciddiliğine bağlı bir sürede eski halini alabilir. Arıza tamir edilemezse parça değişikliği yapılması gerekebilir.

whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)